חינוך

מראשית הדרך לא ראתה קבוצת דגניה עצמה כאחראית בלעדית לחינוך ילדיה, שלא כמו במרבית אם לא בכל הקיבוצים שקמו בארץ, האחריות לחינוך נחלקה בין הקבוצה במסגרות בתי הילדים בשעות היום לבין המשפחה בשעות הערב והלילה.

מערכת החינוך בעבר

הגיל הרך: בית תינוקות, פעוטונים, גני ילדים.
גיל בית ספר: בשנים הראשונות, כשמספר הילדים היה קטן, נחלקו הילדים לשתי קבוצות:
א’-ה’ – “הסוכה הקטנה”
ו’-י”ב: “הסוכה הגדולה”

“בית יצחק” בשנות 1950 שונתה החלוקה, החל ניסיון בדגניה לקיים לינה משותפת החל מכיתה ז’ ולשם כך הוקם “בית יצחק” (על שם יצחק בן-יעקב מראשוני דגניה). במסגרת זו היו הילדים מכיתה ו’ שוהים מסיום הלימודים ועד שעות הערב המאוחרות ולאחר ארוחת ערב במקום היו מקיימים פעילויות נוספות. לינה הייתה בבתי המשפחה. כיתות ז’- ח’- ט’ היו לנים בבית יצחק בלינה המשותפת. לאחר 6 שנים הופסק נוהג זה והילדים חזרו לישון בבתי ההורים ובכיתה י’ עוברים לגור ב”צריפיה”.

גיל נעורים: עד מלחמת הקוממיות היו בני הנעורים ב”סוכה הגדולה” אחרי המלחמה נוצרה מסגרת חברתית של ט’-י”ב שכללה גם לינה משותפת – “הצריפייה”, בשנות 1950 עברו ללינה בצריפיה החל מכיתה י’.

בתי ספר:

“בית החינוך המשותף בדגניה”: הוקם בראשית שנות 1930, בית הספר כלל את ילדי דגניה א’ וקיבוצי הסביבה – דגניה ב’, קבוצת כנרת, אפיקים ובית זרע. בית החינוך הכיל כיתות א’-ח’ וכיתות המשך – ט’ והלאה.

בתי ספר תיכונים:

בית ספר תיכון חקלאי על שם א’ רופין, הוקם בראשית שנות 1940 וקלט את הילדים למסגרת לימוד של כיתות ט’-י”ב.
תיכון מקצועי ברשת “עמל” הוקם בתחילת שנות 1950 על ידי המועצה האזורית בעמק הירדן , מתוך מגמה להכשיר עתודה טכנית מקצועית לקיבוצי האזור.
בית ספר אזורי מקיף “בית ירח” על שם ליפרט הוקם על ידי מיזוג בית הספר החקלאי והטכני על תל “בית ירח” בשנת 1975.
לבית ירח מגיעים ילדי המשקים משישה בתי ספר אזוריים שבהם כיתות א’-ח’, והוא ממשיך לקיים לימודים במסגרת כיתות ט’-י”ב.

אביגדור וילדי דגניה
ילדים בירדן
ילדי דגניה ודגניה ב' 1920
מחזור ילדים ראשון בבית החינוך
מערכת החינוך בדגניה היום

המערכת מחולקת לשלוש חטיבות:
1. הגיל הרך – 3 חודשים עד 6 שנים.
2. כיתות א’ עד ח’.
3. כיתות ט’ עד י”ב
הילדים מלווים על ידי צוות מקצועי מוסמך ומנוסה העובד באווירה חמה ותומכת המתחשבת בצרכיו של הילד ושל הוריו.

בתי הילדים של הגיל הרך פתוחים כל ימות השנה מהשעה 7:00 עד השעה 16:00, כולל בחופשות. ניתנת העשרה במוזיקה ובתנועה, וכן טיולים בחיק הטבע.

ילדי גיל בית הספר מגיעים לחדר האוכל לארוחת הצהריים ומתקבלים על ידי צוות מדריכים של החינוך הבלתי פורמלי. צוות זה מפעיל את הילדים בשעות אחר הצהריים הפעלה חברתית וחוגים שונים (רכיבה על סוסים, ציור, קרמיקה, טיולים בסביבה וכן חוגי העשרה של המועצה האזורית עמק הירדן). הילדים נהנים מקייטנה לאורך כל חופשת הקיץ.

בני הנעורים מלווים על ידי מדריך מקצועי. עד גיל י”א ישנים בבתי ההורים, ובכיתות י”א-י”ב ישנים בחדרים בשכונת הנעורים ה”צריפייה”. בני הנעורים לומדים בבית הספר האזורי “בית ירח” חמישה ימים בשבוע. יום בשבוע הם עובדים בענפי המשק. בשעות אחר הצהריים והערב יש להם הפעלה חברתית קבוצתית וכיתתית. בני הנעורים מעורבים בחיי הקהילה.

עם סיום התיכון יש המתגייסים מיד לצה”ל, ויש ההולכים לשנת שירות בקיבוץ צעיר או בהדרכה בתנועות נוער.
דגניה א’ קולטת ילדים מהסביבה למערכת החינוך שלה, גם לבתי הילדים של הגיל הרך וגם למערכת החינוך הבלתי פורמלית של גיל בית הספר.

מסיבת בני מצווה
ילדים משחקים בבריכה
אבובים בחוף החתולים
מרוץ הלפיד - חנוכה
התחבר אל האתר