כנרות אסף

נולד:  ב 10 בספטמבר 1927  י”ג אלול תרפ”ז

נפטר: ב 18 באוגוסט 2011    י”ח אב תשע”א

 

 אסף בנם של פנינה ומשה קיפניס, אחיהם הצעיר של ריבה ויונתן (תניק).

כנער בדגניה ניגן בכינור, השתתף בהרכבים שונים בקיבוץ. לאחר מכן בתזמורת עמק הירדן, ולימים חבר בתזמורת איחוד הקבוצות והקיבוצים. היה ספורטאי ושחיין מצטיין.

בשנים 1941 – 1948 היה חבר בארגון ה’הגנה’. ב”שבת השחורה” 29.06.1946 נאסר יחד עם חבריו בעת שהיה בקיבוץ יגור, נחקר ונשלח למחנה עתלית ולאחר מכן למחנה רפיח. על מאסרו קיבל תעודת הכרה כ”פדוי שבי” ועל שירותו – עיטור על”ה. השתתף בקרבות מלחמת העצמאות, ובעת הקרב על דגניה – נפצע בזרועו.

לאחר הקמת המדינה, בין השנים 1957-1954 – התגייס להדרכה חקלאית של יישובי עולים: בפרוזדור ירושלים, ביישובי הנגב והיה בין מקימי היאחזות “עין רדיאן” בערבה – לימים קיבוץ יטבתה.

ב 1956 נשא לאשה את רנה לבית וכסמן-דונג והזוג עבר להתגורר בדגניה, הזוג בחר ביחד את השם “כנרות” ,על שם הבקעה הסובבת את הכנרת – כאיזכור לנוף ילדותו ובגרותו של אסף וכביטוי לאהבה ששניהם רחשו לכנרת ולנופיה.

בשנת  1958 עזבו את דגניה, עברו להתגורר בנשר. אסף, למד כימיה ופיסיקה לתואר ראשון בטכניון.

בשנת 1963 לאחר השלמת התואר – נרתם למשימת הקמת הכור בדימונה. עבר להתגורר בבאר-שבע כאחד מן הסטודנטים אשר גוייסו למשרד הביטחון במשימת ההקמה של “הקריה למחקר גרעיני נגב”. שם תרם תרומה חשובה לצעדים הראשונים של המקום ולפיתוח המחקר – במסגרת המחלקה לכימיה. כתב ספרי הדרכה רבים, חקר ופיתח את תחום הכימיה הפיסיקלית ועבד בקמ”ג עד לפרישתו לגימלאות בשנת 1992. בעבודתו זכה להוקרה רבה מעמיתיו.

במקביל לעבודה בקמ”ג, לימד סטודנטים את מקצועות הכימיה והפיסיקה ב”בית היא”ס ” – לימים פקולטה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בשנת 1970 – סיים תואר שני בכימיה במכון וייצמן למדע.

תחומי התעניינותו היו רבים. לבד מהיותו מוסיקאי – התעניין באומנות, היה בעל ידע נרחב בספרות ובשירה, בהיסטוריה כללית, בתולדות עם ישראל וביהדות. ניחן בתבונת כפיים ורהיטי העץ אשר בנה משמשים עד היום את בני המשפחה.

אסף אהב והכיר את הארץ היטב, בה ערך טיולים ומסעות רבים החל מילדותו ועד סוף ימיו , היה בקיא בצמחים, בבעלי חיים ובבעלי כנף – תחומי עניין אותם חלק עם אחיו יונתן.

איש חלומות ורומנטיקן, בעל חוש הומור ציני מפותח וחד, מדען  וחוקר בנשמתו,  בעל תשוקת ידע והעמקת הבנה בכל תחום ובכל נושא אשר נקרה בדרכו, דורש מעצמו ומאחרים רצינות והתמדה בחקר האמת.

נטמן בבית העלמין בנשר.

השאיר אחריו את רעייתו רינה (נפטרה ב- 02.12.2015), את ילדיו – איריס, עופר, אורי ונועם , נכדה אחת, שמונה נכדים ונין

 

יהי זכרו ברוך

התחבר אל האתר